گفت‌وگویی اختصاصی با جاناتان گورچا: مؤسسِ NatureVision TV

NatureVision TV - جاناتان گورچا

شبکه‌ای نوین برای دورانی نوین

جاناتان گورچا مجری تلویزیون است و بیش از ۲۵ سال سابقه‌ی تولید، تهیه، بازاریابی و مدیریت برنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی را در کارنامه دارد. او در کسوت مدیرکل تلویزیون کابلی و ایستگاه تلویزیونی خدمت کرده و قریب ۲۱ سال از عمرش را در شرکت کام‌کست (Comcast)، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارتباطی در آمریکا، گذرانده است؛ جایی که در میان دیگر نقش‌های اجرایی‌اش، مسئولیت برنامه‌ریزی برنامه‌ها را بر عهده داشته.

گورچا در مقام تهیه‌کننده‌ی اجرایی در بیش از ۱۰۰ کنسرت تلویزیونی و برنامه‌ی کمدی فعالیت کرده و موفق به کسب بیش از ۲۵ جایزه و لوح افتخار صنعت شده است. نیز چندین سال است که شبکه (کانال) NatureVision TV را بنیان نهاده. با او درباره‌ی این شبکه گفت‌وگوی کوتاهی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

کمی از پیشینه‌ی NatureVision TV بگویید. درباره‌ی ایده‌ی شکل‌گیری و شروع‌اش…

من همواره طبیعت را بسیار آرامش‌بخش یافته‌ام، و به‌خصوص زمانی از تعطیلات لذت می‌برم که بتوانم اوقات‌ام را در مکان‌های زیبایی چون ساحلی در اقیانوس آرام و یا تفرجگاهی کوهستانی در طول زمستان و یا حتی نشستن در بیرون از خانه و نگاه‌کردن به برگ‌هایی که در دستان باد به این‌سو و آن‌سو پخش می‌شوند، بگذرانم. به نظر می‌رسد که زندگیِ ما به‌طور روزافزون شلوغ و پیچیده شده است. من طبیعت را بهترین راه برای گریز از پیچیدگی‌ها و دغدغه‌های زندگی یافته‌ام. تصمیم گرفتم تجربه و شوروشوق‌ام برای ایجاد برنامه‌های تلویزیونیِ باکیفیت را با علاقه‌ی وافر خود به تماشای صحنه‌های زیبای طبیعت، درآمیزم. NatureVision TV حاصل و نتیجه‌ی این درهم‌آمیزی است.

NatureVision TV در مراحل تولید و پس‌تولید به‌خصوص هنگام فیلم‌برداری با گروهِ ثابت و مشخصی همکاری می‌کند، یا هر بار گروه جدید و متفاوتی را برمی‌گزیند؟

اغلبِ برنامه‌های ما را دو تن از سینماگرانی که برنده‌ی جایزه‌های متعددی شده‌اند، فیلم‌برداری می‌کنند. آن‌ها به‌طور گسترده برای یافتن و فیلم‌برداری‌کردنِ برخی از زیباترین مکان‌های جهان مسافرت‌های طولانی‌ای می‌کنند. آن‌ها از تواناییِ منحصربه‌فردی در ضبط شگفتی‌های طبیعی بهره‌مند اند؛ در زمانی دقیق و با بهترین نور. استفاده‌شان از جلوه‌های ویژه‌ای چون تکنیک تصویربرداری به‌مرور زمان (time lapse photography)  و مهارت‌شان در تدوین تصاویر و همگام‌سازی تصاویر با موسیقی‌های اُریژینال‌مان، باورنکردنی‌ست. آن‌ها در کارشان بهترین‌اند!

مختصری درباره‌ی فرآیند تولید توضیح دهید. فیلم‌برداری معمولاً چند روز طول می‌کشد؟

ممکن است فیلم‌سازان ما هفته‌ها در محلِ تعیین‌شده منتظر بمانند تا بتوانند نماهای شسته‌رفته‌ای را ضبط کنند. ما حدود ۴۰۰ ساعت فیلم‌ در آرشیومان داریم از جمله حرکت سریعِ ابرها در سراسر آسمان آبی، جنگل‌های انبوه بارانی، کوه‌های پوشیده از برف و بیابان‌ها، اقیانوس‌ها و رودخانه‌ها، تپه‌ها و فلات‌ها، و تقریباً هر نوع حیوان پستانداری که تصورش را کنید. ما از انواع دوربین‌های تخصصیِ اچ.دی با لنزهای زوم متنوع بهره می‌گیریم تا طبیعت را در بهترین حالت ممکن ضبط کنیم. پس از گرفتن فیلم‌ها، صدای ساراند (فراگیرِ) طبیعی را – که حین فیلم‌برداری ضبط شده – به آن‌ها می‌افزاییم. و سپس موسیقی‌های آرامش‌بخشِ اُریژینال را بدان اضافه می‌کنیم. صادقانه بر این باورم که نتیجه‌اش این می‌شود: بی‌نظیر‌ترین برنامه‌‌ی طبیعت در جهان‌.

در میان انبوهی از شبکه‌های تلویزیونی و برنامه‌های یک‌نواخت و کلیشه‌ای (و گاهی اوقات خسته‌کننده و بیهوده با خبرهایی ملتهب و ناخوشایند)، NatureVision TV به‌راستی چیز دیگری‌ست: آرامش‌بخش و جذاب.

بله، واقعاً کل ایده‌مان همین بود. مایلم عنوان کنم NatureVision TV شبکه‌ای نوین برای دورانی نوین است.

یکی از برنامه‌هایی که دیده‌ام «زیباترین مکان‌های دنیا»ست. در برخی لحظات، صدای طبیعت (برای نمونه صدای آبشار) و موسیقی با هم و هم‌زمان به گوش می‌رسند. این تمهید، جلوه و جلای خاصی به این برنامه داده.

این برنامه (زیباترین مکان‌های دنیا) مقدمه‌ی  NatureVision TV بوده است. این نمایشِ فوق‌العاده دارای مناظری جذاب و دیدنی از جای‌جای جهان است و همانند همه‌ی برنامه‌های‌مان شامل صدای ساراند است که هنگام فیلم‌برداری ضبط شده و در تدوین، موسیقی‌ای تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش بدان افزوده شده. این موسیقی‌ها را آهنگسازان حرفه‌ای و شناخته‌شده برای NatureVision TV می‌سازند. نتیجه، کار هنری‌ای است که برای همه‌ی کسانی که موفق به دیدن‌اش می‌شوند هم الهام‌بخش است و هم آرامش‌بخش. در حقیقت این هدفِ تمامِ برنامه‌های ماست.

هم‌چنین از عناصری چون گفتار متن و حرکات پیچیده‌ی دوربین نیز استفاده نشده. به نظرم این، اجازه داده تا مخاطبان بی‌واسطه به تماشای طبیعت بنشینند و آن را در فروغی تازه ببینند.

ما اغلب، NatureVision TV را پنجره‌ی شفاف و کریستالیِ مشرِف به طبیعت توصیف می‌کنیم. معتقدیم که نمی‌توان در زیبایی طبیعت دخل‌وتصرف کرد. بنابراین تصمیم گرفتیم تا در برنامه‌های‌مان از گفتار متن و دیگر عناصر غیرضروریِ تولیدی صرف نظر کنیم (در حال حاضر به اندازه‌ی کافی در تلویزیون صحبت می‌شود!). ما نمی‌توانیم بدین‌وسیله طبیعت را بهبود بخشیم و چیزی بدان بیفزاییم. بنابراین، خیلی ساده می‌گذاریم که طبیعت خودش سخن بگوید. به همین خاطر است که علاقه‌مندیم NatureVision TV را «شبکه‌ای تماماً طبیعی» بنامیم.

پیش‌تر در توصیف شبکه‌تان گفتید: «شبکه‌ای نوین برای دورانی نوین»؛ چه‌قدر به این حرف باور دارید؟ به نظرتان از شبکه‌تان استقبال خواهد شد؟

فکر می‌کنم که مردم همه‌جا آماده‌ی تماشای شبکه‌ای هم‌چون NatureVision TV هستند. من حقیقتاً معتقدم که زمان مناسبی فرا رسیده است. بسیاری از ما در طول روز به‌سختی می‌کوشیم و استرس زیادی را تحمل می‌کنیم. NatureVision TV به بینندگان مجالی برای آرامش‌یافتن و فرصتی را برای لذت‌بردن از زیبایی‌های طبیعت – در هر جایی – می‌دهد. بینندگان‌مان به ما می‌گویند که دوست دارند این شبکه را در کامپیوتر و تلویزیون، و در منزل و یا دفتر کارشان، داشته باشند. در ضمن، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی‌ای وجود دارند که برای آرامش بیماران‌شان برنامه‌های شبکه‌‌مان را نمایش می‌دهند. هتل‌ها و اقامتگاه‌های تفریحی هم برای علاقه‌مندتر کردن و لذتِ هرچه بیش‌ترِ مهمانان‌شان، از  NatureVision TV استفاده می‌کنند. ما واقعاً از این‌که این شبکه چنین تأثیر مثبتی را بر بینندگان‌اش گذاشته، بسیار هیجان‌زده و خوش‌حالیم.

هرچند که در سایت توضیح داده‌اید، اما لطفاً دوباره بگویید از چه راه‌هایی و چه‌طور می‌توان به برنامه‌های‌تان دسترسی پیدا کرد و آن‌ها را خرید؟

تلاش‌مان این است که NatureVision TV را در دسترس همه‌ی دنیا قرار دهیم. اگر کسی به اینترنت دسترسی داشته باشد و سری به وب‌سایت‌مان (www.NatureVisionTV.com) بزند، می‌تواند هر یک از برنامه‌های‌مان را روی دی‌وی‌دی سفارش دهد و یا آن‌ها را به‌صورت زنده از وب‌سایت‌مان – در تلویزیون هوشمند، کامپیوتر، تبلت، تلفن همراه، یا هر دستگاهی که امکان اتصال به اینترنت را دارد – تماشا کند. بینندگان می‌توانند در هر نقطه و هر زمانی که مایل‌اند، از NatureVision TV لذت ببرند. هم‌چنین ما در حال مذاکره با پخش‌کننده‌های شبکه‌های تلویزیونیِ زیادی در سراسر جهان هستیم تا شبکه‌ی ما را روی آنتن‌ها منتقل کنند. امیدواریم همه‌ی کشورها شبکه‌مان را عرضه کنند، چرا که این شبکه حقیقتاً متعلق به همه‌ی دنیاست.

چه برنامه‌هایی برای آینده دارید؟ فیلم‌برداری از طبیعتِ ایران را در برنامه‌های‌تان گنجانده‌اید؟

قطعاً برنامه‌ریزی‌های هیجان‌انگیزی برای آینده‌ی این شبکه داریم. ما دوربین‌های هوایی‌ای (aerial cameras) را – به تجهیزات‌مان – اضافه کرده‌ایم که به‌وسیله‌ی آن‌ها می‌توانیم صحنه‌های زیبایی را از طبیعت، نه‌تنها از روی زمین که از بالا، فیلم‌برداری کنیم. این به ما اجازه می‌دهد تا در آسمان به پرواز دربیاییم و از دید یک پرنده به طبیعت نگاه کنیم؛ معتقدیم تماشاگران از این تمهید استقبال خوبی خواهند کرد. هم‌چنین قصد داریم فیلم‌برداری با تکنولوژیِ ۴k را آغاز کنیم که حتی از فیلم‌های اچ‌دی(HD)ای که اکنون داریم هم واضح‌تر و زنده‌تر اند. ما دائم در حال جست‌وجوی مکان‌های شگفت‌انگیز و تازه هستیم تا از آن‌ها فیلم بگیریم و برای مخاطبان‌مان بهترین صحنه‌های طبیعت را به ارمغان بیاوریم و آن‌ها را در معرض مکان‌هایی قرار دهیم که تا به حال بدان‌جا نرفته‌اند.

می‌دانم که ایران دارای مکان‌های خاصی‌ست که بی‌تردید می‌تواند زیباییِ شبکه‌ی ما را افزایش دهد. به فیلم‌برداری از طبیعت ایران – برای برنامه‌های آینده‌ی خود – بسیار علاقه‌مندیم البته در صورتی که بشود هماهنگی‌های لازم را انجام داد.

خیلی ممنونم. موفق باشید.

از توجه‌تان بسیار سپاس‌گزارم.

پس از گفت‌وگو: اگر پیش از مصاحبه می‌دانستم جاناتان گورچا کیست احتمال قریب‌به‌یقین جسارت نمی‌کردم با او مصاحبه کنم. گورچا با وجود جایگاه و مرتبه‌ای که در رسانه‌های کشورش دارد و مشغله‌ی بسیار، درخواستم را با روی گشاده پذیرفت و عنوان کرد آزادم که هر گونه پرسشی که می‌خواهم، مطرح کنم.

رفتار گورچا – چه پیش از مصاحبه و چه پس از آن – آن‌چنان حرفه‌ای و بزرگ‌منشانه بود که مرا تحت تأثیر قرار داد و بر آن داشت تا در رفتار رسانه‌ای‌ام بازنگری کنم. هرچند که ارتباط‌‌مان کوتاه بود و نوشتاری، اما به جرأت می‌توانم بگویم جاناتان گورچا به معنای واقعیِ کلمه «نایس» است!

پیش‌تر در نشریه‌ی فرهنگی هنری آدم‌برفی‌ها منتشر شده است.

موارد مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *