نامه‌ها: ماهنامه‌ی فیلم

پاکت نامه

اهلِ نامه نوشتن‌ام؛ بیش‌تر انتقادی و کم‌تر دوستانه. هر سال برای اشخاص و نهادهای گوناگون چندین نامه می‌فرستم. که البته اکثرشان بی‌جواب می‌مانند و فقط تعدادِ کمی‌شان بازتاب‌هایی را به همراه دارند.

بخشِ «نامه‌ها» محلِ نشرِ شماری از آن نامه‌ها و بازتاب‌های‌شان است.

***

دهمِ تیرماهِ ۹۶ نامه‌ای را از طریقِ ای‌میل برای ماهنامه‌ی فیلم فرستادم که درباره‌ی سروشکلِ مطالبِ سایت‌شان بود. روز بعد مسعود مهرابی (مدیرمسئول و صاحب‌امتیاز ماهنامه‌ی فیلم) با من تماس گرفت. از شنیدنِ صدا و هم‌کلامی با او بسیار خوش‌حال شدم. حدود ۲۰ دقیقه درباره‌ی متنِ نامه و نکته‌هایش صحبت کردیم. که در نهایت، نامه و صحبت‌های متعاقب‌اش اثر کردند و سبب‌سازِ تغییر و تحول در سایت ماهنامه‌ی فیلم شدند.

متنِ نامه:

سلام، وقت به‌خیر

عرض خسته نباشید به شما و همکارانِ پرتلاش و فرهیخته‌تان.

چند سالی است که سایت ماهنامه‌ی فیلم گرفتارِ چند نقص شده و این مسئله، هنوز هم که هنوز است برای ما خوانندگان عادی نشده است. نقص‌ها مربوط می‌شوند به سروشکلِ مطالب. از جمله:

۱ – پاراگراف‌ها همه به هم چسبیده‌اند و فاصله‌ای میان‌شان نیست. حتماً شما بهتر از من می‌دانید که چشمانِ خوانندگان در وب، متن‌ها را اسکن می‌کنند. بنابراین اگر بین پاراگراف‌ها دست‌کم یک خط فاصله نباشد چشم‌ها زود خسته می‌شوند و خواندنِ باقیِ مطلب دشوار می‌شود.

۲ – اکثرِ پاراگراف‌ها طولانی‌اند و مناسبِ فضای مجازی نیستند. به همان دلیلی که در بندِ قبلی آوردم.

۳ – متن‌ها تراز نیستند و یک‌جور درهم‌ریختگی درشان دیده می‌شود.

ماهنامه‌ی فیلم در نسخه‌های چاپی‌اش همیشه جدی بوده است و به‌طبع، انتظار داریم که در سایت هم همان‌قدر حرفه‌ای عمل کند. نمی‌دانم سیستمِ مدیریتِ محتوای سایت‌تان چیست، ولی قابلیت‌های پیش‌فرضِ اغلبِ سیستم‌های مدیریت، برای رفعِ نقص‌هایی از این دست جوابگو هستند؛ اگر نه، می‌توانید با به‌کاربردنِ ترفندهای گوناگون و یا یاری‌جُستن از تیمِ پشتیبان، به متن‌های سایت‌ سروشکلِ بهتری ببخشید. ممنون‌تان می‌شویم.

سایت ماهنامه‌ی فیلم

 

سایت ماهنامه‌ی فیلم قبل از نامه‌ی من 

 

سایت ماهنامه‌ی فیلم

 

سایت ماهنامه‌ی فیلم بعد از نامه‌ی من ↑

موارد مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *